Spoločnosť s ručením obmedzeným (s. r. o.) je právna forma, po ktorej siahajú mnohí. Ide o najrozšírenejšiu formu podnikania u nás na Slovensku. S. r. o. si zakladá aj veľa živnostníkov, ktorých príjmy presiahli určenú hranicu pre daňovú úľavu, a tak sa im oveľa viac oplatí podnikať práve formou založenia spoločnosti s ručením obmedzeným. Táto kapitálová spoločnosť je vo všeobecnosti vhodné pre malé až stredne náročné podnikanie. Svoju obľúbenosť si získala aj tým, že je z hľadiska administratíva a podobných záležitostí s tým spojených, najmenej náročná. 

podnikanie

Pri s. r. o. rozlišujeme napríklad tú výhodu, že oproti akciovej spoločnosti (a. s.) môže mať aj len jedného zakladateľa. Vtedy hovoríme o tzv. jednoosobovej eseročke. Zakladateľským dokumentom tejto spoločnosti je zakladateľská listina, ktorá nemusí byť vyhotovená formou notárskej zápisnice, bude vám stačiť úradne overený podpis. Avšak, platí, že s. r. o. môže mať aj viacerých spoločníkov, no ich maximálny počet je 50, ak ide o fyzické osoby. Ďalšou výhodou je, že spoločníci ručia za záväzky spoločnosti len do výšky svojho nesplateného vkladu. Keďže ide o kapitálovú spoločnosť, plynie tu povinnosť splatiť ku dňu založenia spoločnosti základné imania minimálne vo výške 5 000 eur, ak ide o jedného zakladateľa. V prípade viacerých spoločníkov, musí byť do dňa vzniku spoločnosti splateným minimálne 30 % zo sumy základného imania. Základné imanie spoločnosti môžu tvoriť peňažné aj nepeňažné vklady, ktoré sa dajú jednoducho a presne oceniť (auto, dom, pozemok, umelecké diela a zbierky, prípadne šperky, a podobne).

sro

Platí, že minimálny vklad jedného spoločníka je 750 €. Avšak výška vkladu pre každého spoločníka sa môže určiť rozdielne. Pri s. r. o. netreba zabúdať ani na základné zákonné povinnosti. Spoločnosť s ručením obmedzeným je povinná vytvoriť a dopĺňať rezervný fond. A to najneskôr, z prvého čistého zisku preukázaného v riadnej účtovnej závierke. V hodnote minimálne 10 % z výšky základného imania. Každoročne sa rezervný fond dopĺňa podľa podmienok určených spoločenskou, resp. zakladateľskou zmluvou, najmenej však 5 % z čistého zisku spoločnosti. Spoločnosť za zakladá podpisom spoločenskej, resp. zakladateľskej zmluvy a vzniká zápisom do Obchodného registra.