Byt orientovaný na severnú svetovú stranu nie je žiadna výhra. Ak máte navyše balkón, ktorý je orientovaný rovnako, tak hovoríme o dvojnásobnej „nevýhre“. Keďže tieto riadky píšem, tak ste si už asi domysleli, že takýto byt aj spolu s balkónom mám i ja. Okrem toho, že severná strana so sebou prináša chlad, tak prináša aj vietor. Teda aspoň v našom prípade. Na balkóne nám fučí od jari do konca zimy a potom odznova. Roky som na ňom nemohla pestovať ani len muškáty, nie to si ráno posedieť s kávou v ruke. Keďže som sa však takýchto pôžitkov nechcela vzdať, špekulovala som, špekulovala, až kým som nevyšpekulovala niekoľko vecí, ktoré zásadným spôsobom pomohli a na našom balkóne dnes už až tak nefučí.
Vymeňte zábradlie
Ak máte na balkóne klasické zábradlie, teda len nejaké kovové tyčky, tak vám s vetrom nepomôže. Nám pomohlo zábradlie na balkónzo skla. Keďže ide o tabuľu skla vcelku, zábradlie funguje ako taký vetrolam. Nárazy vetra naozaj stlmí, len si treba dať pozor pri jeho montáži, aby bolo upevnené veľmi, ale naozaj veľmi, pevne. Ono sa to nezdá, ale keď sa do takéhoto kusu skla oprie vietor naplno, je to poriadna sila.
Drevená zástena
Druhá vec, ktorá pomohla nesmierne, je drevená zástena, ktorú sme umiestnili na obe strany balkóna. V lete je obrastená brečtanom, ktorému vietor nevadí. Určite je potrebné použiť nejakú zeleň. V prvom rade to vyzerá lepšie a v rade druhom, zeleň pomôže s vetrom ešte o niečo viac. Vyberajte si však rastliny, ktoré zvládnu takéto podmienky, teda chlad a vietor.
Môžete ho zaskliť
K tomu riešenie sme my síce nepristúpili, no ak máte dostatok financií a čas na rozsiahlejšiu rekonštrukciu, choďte do toho. Keď si balkón necháte zaskliť, vietor vás už nebude trápiť na dvesto percent. Ak však na niečo také peniaze a čas nemáte, skúste niektoré z vyššie spomenutých riešení. Nám pomohli v skutku parádne a svoju rannú kávu môžem na balkóne piť aj skoro na jar či neskoro na jeseň.